Po velikonocích 2026 se bude upravovat prodejní doba obchodu vzhledem k návratu paní prodavačky z pracovní neschopnosti

 

Novinky z obce květen 2026

Novinky z obce květen 2026

Na zasedání zastupitelstva dne 6. května 2026 byly projednány další otázky týkající se života v obci. Další zasedání je plánováno na 24.6.2026.

V posledních týdnech je hlavní náplní diskuzí v obci vodovod a kanalizace. Nyní se řeší přípravy na spuštění, tlakové zkoušky ve vesničkách a následně Podvekách. Na odboru životního prostředí je podána žádost o povolení spuštění ČOV. Místní šetření by mělo proběhnout na konci května. Tedy do té doby nebude kanalizace ještě spuštěna. Není to tedy problém obecního úřadu v Podvekách:-) Velmi věřím tomu, že do konce 1. pololetí 2026 se vodovod i kanalizace spustí a bude nám všem sloužit. 

Na zasedání se dlouhou diskuzí řešil prodej pozemku pod čističkou. Pozemek se koupil v roce 2014, několik let se splácel a pak bylo asi rozhodnuto, že bude jeho část sloužit pro stavbu čističky. Ta ale nebyla nakonec stavěna jako obecní, ale byla předána obcí, roku 2019, do majetku VHS Vrchlice-Maleč. Majitel čističky tedy nyní požádal obec o prodej tohoto pozemku. Zastupitelé měli na tento prodej různé názory. Nakonec ale dospěli k rozhodnutí, že obec tento pozemek investorovi kanalizace prodá, aby mohla být čistička co nejdříve uvedena do provozu. 

Dalším z bodů jednání byla diskuze o stánku na občerstvení u rybníka. Tento stánek patří SDH Podveky, tedy hasičům. Ale je postaven na pozemku obce Podveky. A navíc je ve stavu, v jakém je, a proto se obec nabídla, že by pořídila stánek nový, se zavedenou a revizí schválenou elektřinou, s vodovodní přípojkou a v příští etapě i s kanalizační přípojkou. Hasiči nabídli, že by postavili zastřešení terasy a podíleli se na některých akcích, které poslední tři roky organizuje obec. Museli jsme si na obci zařídit živnost, abychom mohli prodávat občerstvení a jsme v tuto chvíli téměř soběstační. To, co se na akcích utrží se zase na dalších akcích investuje do vystoupení různých hudebních nebo sportovních skupin, do odměn pro děti, do úhrady za poplatky při hudebních vystoupeních a do dalších nákladů. Pokud by se tedy hasiči chtěli podílet na obsluze ve stánku a zajištění občerstvení, museli by se postarat i o kulturní vyžití dospělých a dětskou zábavu a soutěže. Protože na vlastnictví stánku a na investici do něj nebyl společný názor, byl tento bod zatím odložen. Ale nebojte, budeme se tím dále zabývat, protože Podveky si důstojné místo ke společenským akcím rozhodně zaslouží. 

S tím souvisí i pořízení nového vybavení do budovy školy. Tedy 20 stolů a 80 židlí. Podařilo se mi domluvit velmi dobrou cenu a proto byla celková cena 53.580 Kč. Na minulém zastupitelstvu bylo schváleno toto usnesení:

Zastupitelstvo obce schvaluje nákup první poloviny vybavení kulturní místnosti - tedy 10 stolů a 40 židlí do 100.000,- Kč se spoluúčastí sousedů.

Tedy za polovinu stolů a židlí bylo schváleno zastupiteli 100.000 Kč, za veškeré vybavení by to pak bylo 200.000 Kč. A protože jsme nakonec zaplatili za vše jen 53.580 Kč, zbývá tedy 146.420 Kč, které se tímto z obecního rozpočtu ušetřily, a tedy zcela v pohodě zbývá na nákup stánku k rybníku:-) Navíc nám sdružení Sousedé, darovací smlouvou, předali výtěžek z tancovačky v hodnotě 27.470 Kč. Takže nakonec obec platila pouze 26.110 Kč a máme nové vybavení obou místností. Děkujeme sousedé a všichni, kdo jste na tancovačku přišli nebo přispěli....více podobných aktivit. 

Hasiči pomohli v obci posbírat železo od občanů a získali výtěžek 26.660 Kč do svého rozpočtu. Ještě bude obec likvidovat staré dětské hřiště u budovy úřadu a snad něco málo také utržíme, dáme srovnat terén, dáme nějaké nové prvky a počkáme na výsledek naší žádosti o dotaci na dětská hřiště a budeme postupně pokračovat s jeho rekonstrukcí. 

Po obci již jezdí nový obecní traktůrek a pomáhá s péčí o zeleň. 

Oprava veřejného osvětlení v okolí bytovky stále trvá. Minulý týden se zjistilo, že kdysi před lety se propojily některé kabely spojkami, do těch se za mnoho let dostala voda a došlo ke zkratu. Takže tento nebo příští týden se začne kopat u bytovky a bude další pokus o opravu této větve osvětlení. Asi se vám zdá, že to trvá, ale rychleji to nejsem nyní schopna zařídit. Firem a lidí na práci je prostě velmi málo. 

Do Zalíbené se objednává nová solární lampa k autobusové zastávce. Jen pro pořádek sděluji, co se v obci Zalíbená za poslední 3 roky podařilo. 1x za 1,5 roku jsou u vás v obci kontejnery na BIO odpad a velkoobjemový odpad - tedy nábytek atd.... Teď to bude třeba na podzim 2026. Dále máte vyměněná LED světla v celé obci....ano, na starých sloupech, ale investice do nových, když není, a v nejbližších letech ani nebude, elektřina do země, protože je to věcí ČEZu, nikoli obce, je zatím zbytečná. Dále máte novou dřevěnou autobusovou zastávku. Vyčištěný pomníček, pokácené staré tůje, a nyní se bude zlatě popisovat a zlatit Ježíšek. Dále máte všichni, kteří jste projevili zájem, vodovodní přípojky včetně slevy za získanou dotaci. A hlavně máte krásnou stromovou stezku mezi Zalíbenou a Podvekami, na ní lavičky a odpadkové koše a další prvky. A také máte připraven projekt na kanalizaci ve vaší obci. To, kdy se začne stavět, bohužel neovlivní obec, ale státní dotace....kdyby bylo po mém, již se staví. Toto píšu hlavně proto, že je mi velmi líto, že právě v Zalíbené mají někteří obyvatelé pocit, že se pro ně nic nedělá....a vidíte, já zase slyším, že jste moje protekční vesnička a nic se nedělá pro ty ostatní.... Mrzí mne, že někteří nevidí, co se za poslední roky změnilo a určitě se nadále měnit může....vše je o komunikaci a doufám, že víte, že kdykoli kdokoli přijde s nějakým nápadem, nehodíme ho pod stůl, ale snažíme se jím zabývat. Mou první motivací, když jsem se stala starostkou, byla touha dělat něco pro všechny vesnice, ne jen pro Podveky. Ano, v Podvekách je toho nejvíce, ale to je dané počtem obyvatel a rozlohou. Co by měli říkat třeba v Ježovicích? Tam není volný prostor na vybudování ničeho, takže se snažíme alespoň řešit tam novou cestu. Ale vše je běh na dlouhou trať. 

Přeji vám tedy hezké jarní dny a nezapomeňte, že u nás máte dveře stále otevřené, pro kohokoliv. 

Uvidíme se na Dětském dni 6.6.2026, nebo na Loučení s létem 29.8.2026. 

 

 

Datum vložení: 11. 5. 2026 17:01
Datum poslední aktualizace: 11. 5. 2026 20:25
Autor: Iveta Chábová

Život v obci

Kalendář akcí

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Odstávky elektřiny

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Úřední hodiny

Pondělí

8:00 až 17:00

Středa

8:00 až 17:00

Partneři, svazky a projekty


nahoru