Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Odpověď na dopis

  • Iveta Chábová

Vloženo: 19. ledna 2023

Zobrazeno: 947×

Vážení spoluobčané,

reaguji na předvčerejší leták, který mnozí z vás nalezli ve schránce a který byl sepsán všemi 4 opozičními zastupiteli.

1. Nerozumím tomu, proč na 22. zasedání dne 21.9.2022 tito zastupitelé (kteří měli převahu 7:2) neodhlasovali, ale pouze odročili, financování kanalizace a vodovodu a jako důvod uvedli, že se rozhodne až po získání informací. Když si jsou nyní tak jisti tím, že je to správná smlouva, proč předtím pochybovali.

2. Jsem ráda, že opoziční zastupitelé konečně začali občany informovat, škoda, že s několikaletým zpožděním.

3. V letáku je několikrát zopakováno, že toto a toto bylo dojednáno bývalým vedení obce….. jsem ráda, že se k tomuto bývalé vedení veřejně přiznalo, protože nyní si přečtete, k čemu že toto vedení obec vlastně zavázalo.

4. Každý správný hospodář, tedy i vy všichni, ve svých rodinách, když budete chtít stavět dům, což je největší investice vašeho života, budete přece zjišťovat, jednat a porovnávat. Neupíšete se první nabídce a nevystavíte svou rodinu riziku, že nebudete mít na splátky. Nevyberete svůj účet téměř do nuly, protože, co kdyby se vám rozbila pračka?

Tak i my, nové vedení obce, se budeme chovat jako řádní hospodáři, protože hospodaříme s vašimi penězi, nikoli se svými, a budeme porovnávat, zjišťovat a ptát se. Minulé vedení na to mělo několik let a výsledek je více než smutný, i když oni to tak asi nevidí. My to zatím děláme 3 měsíce, ty nejkomplikovanější v roce (volby, inventury, rezignace starosty, vše se učíme, uzávěrka roku, již 4.zasedání za 3 měsíce – pozvánky, usnesení, zápisy, vánoce, schůze s VHS). No a za ty 3 měsíce víme, že hodně věcí je jinak. Máme vyjádření renomované právní firmy, která nám rozhodně nedoporučuje bez dalšího jednání s VHS cokoli podepsat. Celá akce je pro obec ne tak výhodná, jak je vám opozicí předkládáno.

5. Ano, máme přislíbený úvěr na 8 milionů Kč, ale víte, že ho budeme splácet do roku 2049 a zaplatíme téměř 15 milionů? Ano, proto ho máme přislíbený, protože rozhodně ta půjčka není zadarmo, není ani za moc, je totiž za hodně moc. A nezatíží jenom tuto generaci, zatíží totiž obec na mnoho let dopředu. Je toto chování správného hospodáře?

6. A k tomu máme ještě předjednanou další půjčku, tedy od firmy VPK Suchý. A to je dalších 5 milionů. Ano, půjčka je s výhodným úrokem, ale na 10 let a pokud se zpozdíme s jedinou splátkou, musíme doplatit dluh okamžitě celý.

7. Souhlasíme s tím, co píše opozice, bez společnosti VHS není obec Podveky schopna realizovat obě tyto akce. Budeme tedy jménem svých občanů, se společností VHS jednat. Čas naštěstí stále je. Podle informací ze Státního fondu životního prostředí a dalších ministerstev a orgánů není konečným termínem konec ledna, jak nám je již 2 měsíce pod tlakem sdělováno, ale je to až měsíc březen, tedy jednat lze. 

A chceme my vlastně za náš podíl akcie společnosti VHS, když již akcionářem jsme a není tedy nutné naše prostředky, které nemáme a musíme si půjčit a draze splácet, vyměnit za akcie? Proč jako? 

8. Ano, cena kanalizace se opravdu zvedla, ale ne díky referendu, zvedla se totiž o téměř 50 milionů i cena skupinového vodovodu (o tom ale bývalé vedení nemluví) a tam přece žádné referendum nebylo. Prosím tedy minulé vedení obce, nesnažte se toto hodit na nás. Opět dotazy na státních fondech jsme zjistili, že žádost o dotaci jste mohli vy nebo VHS podat již od 1.11.2019 do 31.1.2020…proč jste to tedy neudělali? Referendum bylo až v roce 2021.

9. Bývalá paní starostka navrhuje zastavit školu, máme snad na ni odhad? Pokryla by naše stařičká budova náklady na naši půjčku?  Zastavit všechny pozemky, tedy je nyní prodat. Proč? Vždyť z nich dávno mohly být alespoň nějaké parcely, kdyby se vedení o to snažilo....nesnažilo, asi nemělo zájem o nové občany v obci a tedy vyšší příspěvek ze státního rozpočtu. 

10. No a nyní již po několikáté k našim 5,5 milionům na účtě, které máme použít na obě stavby. Dobrá tedy, dáme je na stavby…. ALE….vypneme osvětlení ve všech vesnicích, zavřeme obchod, protože na nákup zboží, elektřinu na mrazáky, plat paní prodavačky a další věci rozhodně nebudeme mít, úřad asi povede nějaký nadšenec zcela zdarma, protože na jeho plat také nebude, bude i v obci vše opravovat, shrnovat sníh, celá budova úřadu se zavře, protože nebude topit ani svítit, nebudeme platit softwary pro firmu, účetnictví a různá hlášení finančnímu úřadu prostě nebude mít kdo zpracovat. A co splátka úvěru na veřejné osvětlení? Aha, nebude se platit. A kdo vám, občanům, bude vyvážet odpadky, nebudeme přece mít 70.000 měsíčně na odvoz odpadků? Dokonce nebude ani jezdit autobus, protože obec nezaplatí příspěvky, o časopisu Mikroregion se ani nemá cenu zmiňovat, ten jistě také oželíte. Ale klidně, můžeme vlastně zrušit celý úřad a ministerstvo nás převede pod Rataje nebo Kácov, uvidíme, kdo nás s těmito dluhy bude chtít. Ale zase bychom se tady již konečně mohli všichni sjednotit, nikdo by nikomu nevládl, nikdo nikomu nezáviděl, třeba by se nám žilo krásně. Konečně. 

Dobrá, konec legrace. Doufám, že jste všichni již pochopili, že tato, několikrát opakovaná, informace o 5,5 milionech je jedna velká pohádka a ani se mi nechce věřit, že ji neustále opakují ti, co tolik let vedli obec. Chápou vůbec hospodaření obce? Umí si vůbec představit, co obnáší taková investice, když nikdy takovou neřešili? Všeho se vlastně chtěli zbavit. Kanalizaci darovali ještě před tím, než se vůbec koplo. A plnou moc za vodovod převedli na Kácov. Tedy nemusím se o nic starat. Ale to je opravdu veliký omyl. Vy jste totiž zastupitelé a nesete svou kůži na trh a nesete veškerou zodpovědnost za své minulé i budoucí chování. 

Mohu vás všechny uklidnit, že my rozhodně toto neuděláme a nezničíme život v obci. Tečka. Chceme vodovod i kanalizaci pro vás všechny, ale chceme také další služby potřebné k životu obce.

11. A pak ještě jedna myšlenka, kterou mi vnukli někteří občané. A není ta stavba kanalizace….všichni již chápeme, že tlakové, nerozumím stále těm narážkám na gravitační…. pro část našich občanů diskriminační? Bude přece sloužit jen polovině občanů, a co ti další? Oni a jejich děti budou ze svých daní přispívat 25 let na splátky vymožeností těch druhých a sami se díky situaci v některých částech svých vesniček nedočkají ani vyvážení. Úvěr totiž postihne celou obec, a je jedno, zda cena vašeho pozemku se zvýší díky tomu, že budete mít vodovod a kanalizaci nebo zda zůstanete ohledně kanalizace žít jako v dobách minulých….Neměla by obec myslet na všechny občany stejně a začít alespoň úpravou cest kvůli vyvážení a nebo podporou domácích čističek? Můžeme toto dělat s prázdným účtem?

12. Snad již všichni víte, že v 5,5 milionech je částka téměř 1,4 milionu na osvětlení v Zalíbené. A na to mají občané Zalíbené naprosté právo.

A ještě je tam téměř 600.000 vašich, tedy na projekt vodovodních přípojek.

Pokud tedy, podle minulého vedení hrozí vrácení dotace na projekt….což podle vyjádření dotačních fondů nehrozí…. A nebo, pokud nám okolní obce vyhrožují sankcemi, což je opravdu smutné a velmi sousedské….já vám mohu slíbit, že se jen tak nedáme. Doba, kdy se bezhlavě rozdávaly podpisy na velmi důležité listiny je pryč. Tečka.

Vážení spoluobčané, přijďte, prosím, na sobotní zasedání, budu tam totiž navrhovat toto:

Já zastupitel ten a ten, se zavazuji, že v případě nemožnosti splácení úvěru Obcí Podveky se zavazuji, že budu ručit svým majetkem nebo hotovostí. Já jsem rozhodl o této vysoké zápůjčce a tedy počítám se spoluúčastí svého majetku na dluhu. Podpis….

Přijďte se podívat, kolik hrdinů toto prohlášení podepíše, vždyť jsou si přece jistí, že vše je v naprostém pořádku.

Podívejte se i do přílohy, tam jsou nejdůležitější části od našich právníků, celý právní náhled je pak k vidění na obci. 

 

S přáním hezkého dne Vaše

Iveta Chábová

Místostarostka obcí Podveky, Ježovice, Zalíbená a Útěchvosty

Přílohy