Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Novinky v obci září 2023

  • Iveta Chábová

Vloženo: 4. října 2023

Zobrazeno: 350×

Prázdniny utekly neskutečně rychle a nastala opět škola a s ní mnohé povinnosti dětí, rodičů i prarodičů.  

A co se hned první školní měsíc událo v naší obci?  Začnu těmi nepopulárními věcmi. 

Definitivně bylo schváleno, že od 1.1.2024 bude každý občan bez rozdílu věku platit 1.100 Kč za svou popelnici. Úhrada bude vždy do konce 1.čtvrtletí daného roku a po zaplacení obdržíte známku na svou popelnici, na základě které vám bude odpad po zbytek roku vyvážen. Podrobně popíšu v samostatném článku.

Tady je tabulka nákladů, abyste zkusili pochopit, proč jsme museli poplatky zvýšit. 

Rok 2022 - uhrazeno za odvoz veškerého odpadu pro obec (zaokrouhleno na tisíce) 500.000 Kč, vybráno od obyvatel na poplatcích 238.000 Kč, rozdíl tedy činí 262.000 Kč hradila sama obec

Rok 2023 - uhrazeno za odvoz veškerého odpadu pro obec (zaokrouhleno na tisíce) 600.000 Kč, vybráno od obyvatel na poplatcích 238.000 Kč, rozdíl tedy činí 362.000 Kč hradí sama obec

Rok 2024 (předpoklad, podle hlášeného zdražení odvozu) - uhrazeno za odvoz veškerého odpadu pro obec (zaokrouhleno na tisíce) 674.000 Kč, vybráno od obyvatel na poplatcích (po úpravě ceny pro obyvatele v roce 2024) 312.000 Kč, rozdíl tedy činí 362.000 Kč hradí sama obec, tedy stejně jako v roce letošním.

 

Trochu pozitivnější zprávou je, že obec nebude zvedat daň z nemovitosti pro příští rok. Čekáme na to, jak dopadne zvýšení daně od státu a co se s vybranými penězi bude dít. Zda zůstanou obci, zda a o kolik se zkrátí další daně, ze kterých obec žije. Vše jsou zatím pouze otazníky. 

 

Od 7.9.2023 máme novou paní zastupitelku. A to paní Helenu Kubičkovou, která nastoupila na místo, nyní již bývalé, zastupitelky paní Evy Mottlové, která na svůj mandát rezignovala. 

 

Na jarní měsíce jsme posunuli řešení úvěru na vodovod a kanalizaci v obci, možná budou výhodnější podmínky.

Zatím stále není uzavřeno výběrové řízení na dodavatele vodovodních přípojek k vašim domům, proto se stále nebudou uzavírat nové smlouvy na přípojky a nebudou se vybírat zatím ani zálohy. Možná v měsíci listopadu. Budeme vás informovat. Každopádně se přihlásilo několik dalších nemovitostí, které mají o přípojky zájem, jejich žádosti byly vyřešeny a zařazeny k těm původně podaným. Zájemců o přípojky je tedy hodně a čekáme již jen na konečnou cenu. 

 

Během listopadu přijedou zástupci Státního pozemkového fondu, aby všem vysvětlili situaci kolem pozemkových úprav. Termín schůzky, která bude v zasedací místnosti úřadu, bude včas oznámen. 

 

Proběhla skvělá drakiáda a úžasné jablíčkové posezení. Hned v neděli poté bylo fajn povídání o svíčkách, bylo to moc milé, příště se přijďte určitě podívat.

Tuto sobotu nás čeká Den pro seniory, potom 21.10.2023 dýňová akce pro děti i dospělé. 

Od 5.11.2023 budou probíhat každou neděli vánoční dílničky pro děti.

V neděli 3.12.2023 bude rozsvěcení vánočního stromečku s programem a cukrovím. 

 

Toto pondělí proběhlo na obecním úřadě dílčí přezkoumání hospodaření obce, tedy krajský audit, na který jsme se mnoho dní chystali, takže práce bylo velmi mnoho.

Chystáme další zasedání zastupitelstva a to na středu 15.11.2023.

Chystáme opět brigádu na hrabání listí (tedy, až začne padat, díky krásnému počasí to asi letos bude ještě za dlouho). 

Přeji vám krásný začátek podzimu a těším se na mnohá setkání s vámi všemi. 

 

ICH