O obci
Obec Podveky se nachází 9 km jihozápadně od Uhlířských Janovic v nadmořské výšce 480m. Dominuje jí vrch s kostelem Sv. Havla, obklopený hřbitovem. Polohou je obec ve velmi pěkné krajinné scenérii s lesnatým okolím. V něm jsou rovněž zasazeny osady Zalíbená, Ježovice a Útěchvosty, které k obci patří.
Pro tuto pěknou polohu zde rádi o víkendech pobývají chalupáři, kteří si tady opravili starší domky a pomohli tak zlepšit vzhled obce.
První písemná zmínka o Podvekách je z roku 1295 (Regesta Bohemica RB II). Ves existovala již dříve a její zakladatelé byli pánové Mladota, Václav, Heřman a Martin z Podvek, kteří zde vystavěli tvrz. Ve 2. polovině 17. století připadla ves k ratajskému panství a zůstala u něho až do roku 1848.
Kostel sv. Havla v Podvekách
O zdejším kostele existuje první zmínka z roku 1350. O dva roky později se uvádí podvecká plebánie, tedy farnost; kostel byl tedy farní. Tento původní úplně sešel, a tak byl na tomtéž místě od základů vystavěn r. 1783 kostel nový, přičemž z původního byl zachován zvon. Roku 1897 byl opatřen novou šindelovou střechou, betonovým stropem a báňovitou, plechem pobitou věží.
Do roku 1960 hlavní oltář zdobil obraz sv. Havla od V. Kandlera, který byl 1. května tohoto roku zničen při bohoslužbě kulovým bleskem. V roce 1981 byl nahrazen oltářem sv. Václava, pocházejícím ze zbourané zámecké kaple na zámku Stránov, a je zde dosud.
Ve věži visí zvon starý přes 500 let z roku 1503, tedy z původního kostela.
V 90. letech 20. století byla provedena větší oprava střechy a fasády, a také výměna oken a lavic. Celý areál kostela (včetně márnice, hřbitovní zdi a kříže) je státem zařazen mezi kulturní památky.
Areál tvoří výraznou krajinnou dominantu, zároveň se jedná o lokalitu s dlouhou kultovní tradicí. Sakrální stavba je příkladem pozdně barokní rustikální architektury. Areál je situovaný na jih od obce na malém návrší. Sestává z orientované stavby kostela s výraznou věží, kolem se rozkládá hřbitov vymezený původní kamennou ohradní zdí otevírající se novodobou branou. Na východní straně za kostelem se nachází márnice, která je zapojena do ohradní zdi a součástí areálu je také kříž.
K objektům drobné architektury se zde řadí zvonička z nučického pískovce, postavená v roce 1901, křížek na návsi z roku 1890, dřevěný kříž a u školy stojící pomník padlých v 1. a 2. světové válce z roku 1919. Krásná vycházka ke Kamennému stolu, v kterékoli roční době, je z Podvek cestou směrem do Kroužku k ježovské hájence a za hájenkou doprava na Stařechov.
První škola zde byla založena roku 1877 a postupně byla rozšířena na čtyřtřídní. V současné době zde škola není. Děti od roku 1962 dojížděly do Rataj n.S. Od 1.9.2005 dojíždějí do ZŠ Uhlířské Janovice. V roce 1993 byla budova školy zrekonstruována a byl v ní umístěn OÚ, knihovna, zdravotní středisko, prodejna potravin, kadeřnictví a klubovna pro děti. Od roku 2023 byla uzavřena z důvodu nezájmu občanů knihovna. Naopak v budově probíhají každý týden kurzy jógy. Dále dětské dílničky a spousta společenských akcí.
V okolí budovy je dětské hřiště, které je ve stavu, který si zaslouží rekonstrukci. Je to v plánu do dalších let. Hostinec na návsi byl v roce 2017 uzavřen. Prodejna potravin (postavená u hlavní silnice v roce 1973) byla v roce 1998 uzavřena a již neslouží obslužné sféře.
V obci je ale prodejna potravin v budově obecního úřadu, která slouží nejen našim občanům a chalupářům, ale dokáže obsloužit i turisty nebo návštěvníky kurzů.
Územím vede žlutá turistická stezka a cyklostezka Posázavská trasa a také tudy protékají potůčky Turnovka, Ježovka a Podvecký potok.
Naše oblast je převážně zemědělská. Někteří obyvatelé jezdí za prací do měst.
Jen málo původních zemědělců se rozhodlo znovu soukromě hospodařit. Většinu zemědělské půdy obhospodařuje Zemědělská akciová společnost a.s. Zbizuby a další soukromí zemědělci. Za posledních 25 let byla postavena řada nových rodinných domků. Obec chce vytvářet podmínky, aby tento trend pokračoval. Proto se v roce 2025 bude měnit územní plán obce. Obec v letech 2014- 2018 investovala do úpravy rybníka, oprav komunikací, chodníků a do veřejného osvětlení v Útěchvostech, v Podvekách a v Ježovicích.
Pro zajímavost uvádíme, že v roce 1998, byla po vesnicích provedena kabelizace telefonní sítě, a tím bylo zavedeno do osady Útěchvosty první telefonní spojení. V současné době je v Podvekách 89 čísel popisných s 210 trvale bydlícími občany. Je zde činný hasičský sbor, který byl založen roku 1892.
V současné době se v obci buduje tlaková kanalizace a ČOV v Podvekách a stavba vodovodního přivaděče Kácov, Zbizuby, Podveky a Rataje nad Sázavou, aby byl zaveden vodovod do obce Podveky a včetně přilehlých osad Ježovice, Zalíbená . Dále dojde i k posílení vodovodu v Útěchvostech, provozovatelem je akciová společnost VHS Vrchlice - Maleč Kutná Hora, které jsme, my jako obec, akcionáři.
V roce 2024 bylo v obci vybudováno nové parkování před místním obchodem, knihobudka v autobusové zastávce. V plánu je oprava dětského hřiště, postupná rekonstrukce budovy úřadu, oprava hasičské zbrojnice a další.
Zalíbená
Zalíbená má zajímavou historii starou teprve asi 290 let. Před rokem 1730 založil skelmistr Karel Gattermayer na lesní pasece u vesnice Podveky sklářskou huť na Ratajském panství, kterou v té době vlastnil český šlechtický rod Kinských.
Patřila také, jako Podveky, k ratajskému panství. Leží 2 km jihozápadně od Podvek. Má 19 popisných čísel včetně hájovny, s 15 trvale bydlícími občany. Pro její malebnou polohu slouží vesnička převážně k rekreaci.
V roce 2024 byla na přání místních obyvatel vybudována spojovací Alej Zalíbená, která po obecních pozemcích propojuje vesničku Zalíbená s Podveky. Alej byla osázena stromy a keři. V roce 2025 bude doplněna lavičkami s výhledem na podvecký kostel.
Ježovice
Nachází se 1 km od Podvek na západ, směrem na Rataje. Nad osadou se vypíná vrch Stařechov. Pod ním vede železniční trať Kolín - Ledečko. První písemná zpráva je zaznamenána ve 14. století. Žije zde 18 trvale žijících občanů v 17 domech. Na malé návsi je pískovcová zvonička. Jsou zde postaveny 4 rekreační chaty. Na kopci Stařechov, v lese nad hájenkou, stojí asi 2 metry vysoký stůl, který je tvořen čtyřmi kamennými nohami a deskou o rozměru 2x 2,6 metrů z amfibolické krystalické břidlice zvané " modrák " s nápisem: Česká lesnická jednota 10.VII.1905. Je to pěkné výletní místo.
Útěchvosty
Rozkládají se západně od Podvek, nad Ratajemi. Jsou starou osadou a první písemná zmínka o nich je v 15. stolení. Z toho se usuzuje, že dávno před tím patřily rovněž k Ratajskému panství. Žije zde 18 občanů trvale v 19 domech a je zde 11 rekreačních chat. Od roku 1930 je zde zřízen místní vodovod, který je dodnes v provozu, ke spokojenosti občanů. Vesničku si zvláště oblíbili rodáci, kteří si zde opravili chalupy nebo postavili chaty. Rádi je o víkendech a dovolených využívají. Uprostřed vsi stojí pěkná kaplička, která je nyní rekonstruována.