Po velikonocích 2026 se bude upravovat prodejní doba obchodu vzhledem k návratu paní prodavačky z pracovní neschopnosti

 

Novinky z obce Podveky - březen 2026

Novinky z obce Podveky - březen 2026

Na únorovém zasedání obce byly projednány klíčové body týkající se rozvoje obce.

Pomalu se nám probouzí jaro a tak tu máme další novinky z naší obce. 

Dnes začnu nějakými upozorněními, která jsme řešili na obci v minulých dnech. 

Na chodníku se po zimě muselo uklidit asi 100 psích výkalů. Chápu, že to je možná k smíchu, možná k pláči, ale velmi prosím pejskaře, aby po svých psích kamarádech uklízeli. Pokud ten úklid musí zajišťovat obec, stojí to peníze, které potom budeme muset vybírat od vás, na zvýšených poplatcích. Nebudu zveřejňovat jména, na která jsem byla upozorněna, a tak vás v tuto chvíli prosím všechny, abyste to napravili. Děkuji. 

Po Velikonocích se začne opravovat hlavní silnice z Otryb na Český Šternberk, tedy bude zcela uzavřena. Na D1 se tedy bude jezdit směr Kácov. Ovšem každým dnem se začne opravovat i hlavní silnice přes Zbizuby, ta bude řízena semafory, ale určité zdržení to bude. Proto prosíme všechny, kdo jezdí směrem D1 o trpělivost. Naší obce se to netýká, ale našich obyvatel ano. Rozhodně to potrvá do poloviny letních prázdnin. Zatím. Budu vás informovat. 

A nyní informace z posledního zasedání:

O kanalizaci a vodovodu jsem psala v jiném článku, protože je připraveno stále pouze 11 nemovitostí na připojení, zatím se ČOV nemůže rozjet. Je to jen na vás všech. 

K rybníku se budou po Velikonocích instalovat 2 solární lampy, budou osvětlovat rybník v zimě při bruslení a při všech kulturních a sportovních akcích. 

Před budovou úřadu se nainstaloval OX BOX, dnes jsem osobně vyzkoušela vyzvednutí balíčku, je to opravdu absolutně snadné, stačí při objednání zvolit Podveky, pokud se vám ukáží v nabídce a je to. 

K místnímu hřbitovu se bude instalovat BIO WC, a to proto, že si tam mnozí lidé "odskakují" a zanechávají po sobě papíry atd..... Voda by se měla pustit před Velikonocemi. O náš kostel projevili opět zájem filmaři, v půlce roku se rozhodne, zda se bude točit seriál České televize. Před kostel konečně umístíme nádhernou lavičku hraběte Sternberga, která je již vyrobena a vyrazila mi svou krásou a duší dech. 

Cena za odvoz odpadů se opět pro rok 2026 pro obec zvýšila, cca o 20%. Znovu prosím, dávejte v pátek před domy jen plné popelnice, ne dvě poloprázdné. Většina tří nebo čtyřčlených rodin má již jen jednu popelnici, díky vám:-), protože třídí a na zahradě má kompost. Je to do budoucna jediná možnost, jak nezvednout poplatky za odvoz popelnic. Pokud některé rodiny mají před domem připraveny k odvozu 4 popelnice, něco asi není v pořádku.... škodí tím nám všem a vy si toho všímáte. Prosím, zkuste myslet na ostatní, nádob na tříděný odpad máme hodně, pokud se vám zdá, že nějaké chybí, zavolejte na úřad, doplníme. 

Také jsme řešili stánek u rybníka. Je v majetku místních hasičů, ale stojí na pozemku obce. Obec nechala vybudovat vodovodní přípojku a objednala instalaci elektřiny, která by měla začít v nejbližší době. Nyní se řeší, zda budou hasiči stánek rekonstruovat nebo je možnost, že by obec pořídila zcela nový, který by odpovídal všem předpisům a sloužil celé obci a stal se důstojným místem pro pořádání kulturních a sportovních událostí. Myslím, že lidé, i z jiných obcí, si zvykli na naše akce chodit v hojném počtu a proto si úpravu tohoto místa Podveky zaslouží. Věřím, že se s hasiči nějak domluvíme k oboustranné spokojenosti. 

V Útěchvostech začneme s vyměřováním některých cest, kterými povede kanalizace. Je třeba dát tyto věci do pořádku, nejen kvůli stavebnímu povolení, ale také proto, že se tyto nesrovnalosti táhnou již mnoho desítek let. Rozhodně to nestihneme v tomto volebním období, ale je to úkol pro nové vedení obce hned v prvním roce jejich práce na úřadě. Bude to rozhodně stát nějaké peníze, ale začít musíme. Další vesničky budou, pochopitelně, následovat. 

Obec darovala 5.000 Kč firmě LCC domácí péče. Pokud někdo potřebuje pro své rodinné příslušníky využít tuto službu, určitě se ozvěte. 

Minulé dvě středy byly první pracovní schůzky zastupitelů a žadatelů okolo nového územního plánu. Moc děkuji zastupitelům, kteří se do této akce zapojili, ti, kteří nemají čas, bez závažných důvodů, snad příště kandidovat do zastupitelstva nebudou. Ze zaměstnání vás jistě zaměstnavatel uvolní....6x do roka v odpoledních hodinách.... Chce to jen mít zájem pro obec a občany pracovat. Všem žadatelům děkuji za velmi vstřícný přístup, snažili jste se chápat obec a my vám určitě pomůžeme naplnit vaše plány. Nyní tedy bude následovat , koncem dubna nebo začátkem května, zastupitelstvo, kde se o všech žádostech bude hlasovat. Potom již předáme schválené žádosti na vyšší místa, zapojíme projektanta a celý proces se rozjede. Opět úkol pro další zastupitele, protože do voleb se asi celé nestihne. 

Schválilo se, že nebudeme v obci umístňovat další dopravní značky. Budeme věřit, že i na naší krásné nové komunikaci, budou řidiči dodržovat rychlost a požádám zemědělce, aby vjížděli do obce jen velmi vyjímečně a silnici nám tedy neničili. 

Opět jsem zkoušela prosadit vybudování nového hřiště u školy. Tentokrát to byl moc hezký návrh na workoutovou sestavu. Já, jako starostka ručím za to, že na hřišti budou bezpečné a certifikované prvky. Což v tuto chvíli tak není. Většina poškozených nebo nebezpečných prvků bude tedy z hřiště odstraněna. Umístíme jednu malou sestavu, jako vzorek. Nejsem s tímto řešením spokojená, ale asi mi není souzeno:-) Děti jsou údajně takto spokojené. Takže jim zůstane původní pískoviště, přibude basketbalový koš. Třeba budoucí zastupitelé budou změnám více nakloněni. To myslím v dobrém:-)

Budeme kupovat skladovací kontejner, protože máme malé prostory, kam umístit zahradní techniku a další pomůcky pro chod úřadu, tedy ty venkovní. Stále ale není rozhodnuto, zda dáme kontejner k plotu nebo ke zdi u hřiště. Řešíme. 

O nové podlaze v zasedací místnosti již víte, pomohl nám i příspěvek z místní tancovačky od pořadatelů...tedy "Sousedů". Letos nám také nabídli pomoc a tak jsme objednali zcela nové stoly a židle do zasedačky i vedlejšího sálu. Děkujeme moc. Místní hasiči nám pomohou s montáží, za což jsem velmi vděčná a přijďte se podívat na Taneční zábavu nebo na zasedání zastupitelstva nebo na příští dětský karneval a další vnitřní akce, snad se vám to bude také líbit. Původní, letitý nábytek, necháme částečně jako pracovní a vybavíme místní sál hasičárny na návsi, aby se stále nestěhoval do školy a zpět. 

Stále máme nějaké obecní peníze na termínovaných vkladech a ty peníze nám stále vydělávají peníze. V loňském roce nám vydělaly cca 180.000 Kč a to je pro naši obec spousta peněz, za které se ledacos v obci pořídilo. 

Připlocené pozemky, které se řešily již v roce 2025, ale díky námitkám a dalším problémům se zatím nedořešily, chceme dořešit ve druhém pololetí 2026. Slibuji, že podané žádosti dotáhnu do konce. 

Do konce března 2026 musí být uhrazené poplatky za popelnice, známky jsou k vyzvednutí na obci a svozová firma je bude kontrolovat od 10.4.2026, tedy hned první vývoz po Velikonocích. 

Řešíme cestu v Ježovicích, tedy jakýsi "obchvat", mimo cesty, které působí problémy některým domům. 

Řeší se oprava veřejného osvětlení v Podvekách i Zalíbené. V Podvekách byl při stavbě vodovodu poškozen hlavní kabel a proto nesvítí celá větev. Stavební firma již na opravě pracuje. V Zalíbené máme objednaný nový systém nastavení, ten původní je již naprosto nevyhovující, mělo by se řešit v nejbližší době. 

Určitě jsem vám chtěla předat ještě mnoho dalších informací, ale to udělám zase příště, teď je toho až dost. 

Starostka 

Datum vložení: 16. 3. 2026 20:03
Datum poslední aktualizace: 16. 3. 2026 21:34
Autor: Iveta Chábová

Život v obci

Kalendář akcí

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Odstávky elektřiny

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Úřední hodiny

Pondělí

8:00 až 17:00

Středa

8:00 až 17:00

Partneři, svazky a projekty


nahoru